Село Вишка

Візитною карткою архітектури с. Вишка є Дерев’яна Михайлівська церква. Вона розташована в самому центрі с. Вишка. Михайлівська церква була побудована в 1700 році і дійшла до наших днів як пам’ятник дерев’яного зодчества. Михайлівська церква є дерев’яною. Вона побудована з брусів ялини на кам’яному фундаменті. Також церква є зрубною.

Всі зруби нахилені всередину. Зруб, що знаходиться найближче до центру, ширший від інших зрубів.

Її вид вражає величчю і гармонійністю. Обсяги церкви, яких налічується 2, перекриті шатровими верхами з 2 заломами. Заломи увінчуються маківками. Шатровий верх над бабинцем зараз замінений високою каркасною дзвіницею.

Над бабинцем розташовані емпорії. Верхній каркасний ярус, який також служить і дзвіницею, має приховану аркаду голосників по всьому периметру. Спорудження Дерев’яною Михайлівської церкви оперізує піддасися, розташоване на випусках вінців зрубу.

Піддашшя і стіни над опоясанням покриті вузькими і тонкими ялиновими дощечками, які називаються гонтом. На стінах гонт викладений «ялинкою», що робить зовнішній вигляд церкви дуже оригінальним.

Дерев’яна Михайлівська церква зберегла не тільки свій зовнішній вигляд, але і внутрішнє наповнення. Усередині вона зберігає зразки декоративно-прикладного мистецтва 1700 року.

Архітектура Михайлівської церкви в Вишці відноситься до бойківському стилю, плавно переходить в лемківський стиль. Це можна добре побачити по високій бароковій вежі над бабинцем.

Лінія Арпада – оборонна лінія, яка створювалася угорськими військами в Східних Карпатах у 1943 – 1944 роках проти наступаючої Червоної Армії і простяглася майже на 600 кілометрів. Передбачалося будівництво ефективної лінії оборони з мінімальними витратами за найкоротший термін. Оборону на лінії Арпада у рамках Східно-Карпатської операції вела армійська група ген. Хейнріці в складі німецької 1-ї танкової армії і 13-ї піхотної дивізії 1-ї угорської армії яким протистояли війська Першого і Четвертого Українських фронтів. Тільки на ділянці Четвертого Українського фронту було побудовано 99 опорних пунктів, 759 ДОТів, 394 дзотів, 439 відкритих вогневих рубежів, 400 км траншей і стрілецьких окопів, 135 км протитанкових споруд. Українскій ділянки складалися з Керешмезского напрямки.

Перед Ужоцьким перевалом був створений потужний вузол оборони. На схилах гір було вирито багато окопів, посилених 30 дотами і 60 ДЗОТами. Такі ж Мукачівський і Хустський напрямок.

Кілька об’єктів перебувають в с. Вишка, прямо біля дороги, вони включені в список екскурсій, як мінімум, кількох готелів Березнянщини. Серед того, що можна побачити з військової тематики в селі, є досить унікальні об’єкти. Чого вартий, наприклад, будинок зліва від дороги при в’їзді в село, побудований на справжнісінькому бункері! Є пару бункерів на схилі гори, зовсім поруч з підйомниками.

Використано матеріали

Александр Богданов
TOUR.UZHGOROD.UA
П У Т Е В Ы Е З А М Е Т К И К Р А Е В Е Д А – Д И Л Е Т А Н Т А

Call Now Button