Село Стужиця

Стужиця (угор. Patakófalu) – село Великоберезнянського району Закарпатської області України. Розташоване під синіми Бескидами, в пологій долині річки Стужичанки серед лісистих гір. На відстані 30 км. від районного центру і 4 км. від залізничної станції Жорнава на лінії Чоп – Самбір.

Стужиця – це село з цікавою історією, унікальними природними пам’ятками, відомо воно, перш за все, завдяки своєму мінеральному джерелу і кільком багатовіковим дубам в центрі.

Перші письмові згадки про село датуються 1559 р хоча людські поселення були тут набагато раніше. У легендах стверджують, що село спочатку було розташоване біля Чорного Потоку і називалося воно Чорним, там же була побудована дерев’яна церква.

Назва села походить від слова «студінь» – адже холодом віяло від гори Равка, а епідемія холери розкидала село по всій долині річки Світлої, об’єднавши назви Нова та Стара Стужиця. На сьогодні в селі 292 дворових господарств, проживає 1036 жителів, є адміністративна будівля сільради, 2 школи, сімейна амбулаторія, Будинок Культури, 2 церкви, кілька магазинів, природоохоронне науково-дослідне відділення Ужанського національного природного парку.
У селі живе і працює відомий в Україні художник Динник Віктор Якович – член професійної спілки художників м.Ужгорода.
У селі і його околицях знаходяться цілий ряд цікавих природних і історичних об’єктів, адже Стужиця знаходиться на території Ужанського національного природного парку, який входить до складу українсько-польсько-словацького Міжнародного біосферного резервату «Східні Карпати».
Надзвичайно цікаві об’єкти Стужиці:
Букові праліси – охороняються з 1908 р, а з 2007 р включені в список Всесвітньої Природного Спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат».

Місце стику кордонів трьох країн – України, Польщі та Словаччини, на цьому місці встановлена ​​пам’ятна стела
Освячене джерело на горі Кременець
Садиба Ново-Стужицька природоохоронного науково-дослідного відділення
Пам’ятка природи «Дідо-дуб» – вік сягає 1100-1200 років. Велетень вражає своїми розмірами: окружність стовбура – 9, 1 м; діаметр – 3,0 м; висота – 30 м; обсяг стовбура до 40 куб. м. Вчені доводять, що дуб має хорошу позитивну енергетику про його походження існують різні легенди. (49.029315, 22.590895) (фото дуба)
Церква Св. Арх. Михайла – зведена в 1893 р; має багатий інтер’єр.
Мінеральні джерела з лікувальними властивостями – Подзвонний, Папоротна, Під Равкою
Місце падіння метеорита в урочищі «Чорні млаки» – 9 червня 1866 р.впав один з уламків «княгинінського метеорита». Уламок важив 280 кг. і був знайдений місцевим жителем під час сінокосу. Через деякий час цей уламок був проданий в Імператорський музей у Відні, де він і знаходиться до цього дня.

Використано матеріали

Александр Богданов
TOUR.UZHGOROD.UA
П У Т Е В Ы Е З А М Е Т К И К Р А Е В Е Д А – Д И Л Е Т А Н Т А

Call Now Button